Σειρά Καλαμιών ''VIPER'' DRAGON
![viper logo](/images/stories/dragon/viper-logo.jpg)
Τα καλάμια Viper έχουν κατασκευαστεί
με την τεχνολογία Multi-protection Layer technology που σημαίνει πολλαπλές στρώσεις προστασίας! Ο κύριος στόχος ήταν να παραχθούν ελαφρά και γρήγορα καλάμια τα οποία θα είναι ταυτόχρονα πολύ ανθεκτικά στις κακουχίες καθώς και σε τυχαία μηχανική βλάβη.
![toray logo](/images/stories/dragon/toray-logo.jpg)
Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε έιναι το high modulus carbon (Εώς 40 τόνους πρέσσα)ώστε να αποκτήσουν το κορυφαίο δυναμικό επίπεδο καθώς και τέλεια αίσθηση στα τσιμπήματα και για έξτρα προστασία στην έξω πλευρά χρησιμοποιήθηκε ταινία Carbon 24 τόνων πρέσσα.
Σε όλα τα Blank το Carbon προέρχεται από τον ηγέτη στα υλικά Carbon την Ιαπωνική εταιρεία ''TORAY'' !!
Τα υπόλοιπα υλικά των καλαμιών είναι:
• SiC οδηγοί με λεπτό κεραμικό εσωτερικά και ελαφρύ αλλά λεπτό μεταλικό σκελετό
• Πορτογαλικό φελλό υψηλής ποιότητας AA
• DPS βάσεις μηχανισμών
• Εποξικές κόλες μακροχρόνιας αντοχής
• Υψηλής ποιότητας της Gudebrod μεταλλικά αξεσουάρ
![toray logo](/images/stories/dragon/toray-logo.jpg)
Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε έιναι το high modulus carbon (Εώς 40 τόνους πρέσσα)ώστε να αποκτήσουν το κορυφαίο δυναμικό επίπεδο καθώς και τέλεια αίσθηση στα τσιμπήματα και για έξτρα προστασία στην έξω πλευρά χρησιμοποιήθηκε ταινία Carbon 24 τόνων πρέσσα.
Σε όλα τα Blank το Carbon προέρχεται από τον ηγέτη στα υλικά Carbon την Ιαπωνική εταιρεία ''TORAY'' !!
![sic logo](/images/stories/dragon/sic-logo.jpg)
• SiC οδηγοί με λεπτό κεραμικό εσωτερικά και ελαφρύ αλλά λεπτό μεταλικό σκελετό
• Πορτογαλικό φελλό υψηλής ποιότητας AA
• DPS βάσεις μηχανισμών
• Εποξικές κόλες μακροχρόνιας αντοχής
• Υψηλής ποιότητας της Gudebrod μεταλλικά αξεσουάρ
Στη σειρά VIPER υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες καλαμιών όπως η εξειδικευμένη σειρά VIPER SEA που όπως λέει και το όνομά της έχει κατασκευαστεί ειδικά για θαλλάσια ψαρέματα και διατίθεται πλέον και στην ελληνική αγορά.
![viper sea logo](/images/stories/dragon/viper-sea-logo.jpg)
Η σειρά περιλαμβάνει διάφορα μοντέλα όπως τα Viper SEA VEGA Jig 150 με 150gr CW που έχουν κατασκευαστεί για τεχνικές jigging όπως slow, cabura, inchicu στα 2,45 μέτρα και Shore Jigging στα 2,75 μέτρα.
Στην ίδια κατηγορία έιναι και το Viper Sea Arnoy Pilk 200 με 200γρ CW στα 2,75μέτρα ειδικά για Shore Jigging αλλά ποιό σκληρό
![thumb Dragon Viper Sea Vega Jig 150 a](/images/stories/dragon/thumbnails/thumb_Dragon-Viper-Sea-Vega-Jig-150_a.jpg)
Ένα άλλο μοντέλο της σειράς είναι το Viper Sea HD S.D.R Pilk 400 με 400γρ CW ειδικά για βαρύ Jigging (Slow, vertical) όπως και συρτές με νωπό ή ζωντανό δόλωμα στα 2,30μέτρα με βάση ειδικά για multiplier (τυμπάνου)μηχανισμό
![thumb Dragon Viper Sea HD Pilk 400 a](/images/stories/dragon/thumbnails/thumb_Dragon-Viper-Sea-HD-Pilk-400_a.jpg)
![thumb Dragon Viper Sea HD Pilk 400 a](/images/stories/dragon/thumbnails/thumb_Dragon-Viper-Sea-HD-Pilk-400_a.jpg)
και για αυτούς που θέλουν ένα ποιό πολυμορφικό καλάμι στο Shore Jigging ήρθε το Viper Sea Twin Pilk 250 με δύο μύτες με διαφορετικό CW η κάθε μία, εώς 150gr και εώς 250γρ Casting Weight!
![thumb Dragon Viper SEA Twin Pilk A](/images/stories/dragon/thumbnails/thumb_Dragon-Viper-SEA-Twin-Pilk_A.jpg)
![thumb Dragon Viper SEA Twin Pilk A](/images/stories/dragon/thumbnails/thumb_Dragon-Viper-SEA-Twin-Pilk_A.jpg)
Τα καλάμια Viper Sea μπορείται να τα βρείτε σε όλα τα συνεργαζόμενα καταστήματα αλλά και στο Eshop μας